Trtnelem
A mai Franciaorszg hatrai majdnem egybeesnek a trtnelmi Gallia (Alpokon tli) terleteivel, amelyeket egykor Gallia Transalpina nven ismertek. A terleten kelta (latinul gall) trzsek ltek. A i. e. 1. szzadban Gallia egsze a terjeszked Rmai Birodalom provincija lett, a rmaiak mindentt vrosokat ptettek, az slakossg pedig sszekeveredett velk s tvette a latin nyelvet (romanizci). A 2-3. szzad kztt a keresztnysg is elterjedt.
A 4. szzad vgn egyre fenyegetbb vlt a keleti hatron ttr germn trzsek, majd az 5. szzadtl klnsen a frankok jelenlte, akiknek nevbl a „francia” elnevezs is szrmazik. Az 5-9. szzad kztt az orszg terlete a Frank Birodalom rszt kpezte, amelynek legnagyobb uralkodja Nagy Kroly volt. Utdai 843-ban a birodalmat hrom rszre osztottk, ennek nyugati rszbl, a Nyugati-Frank Kirlysgbl alakult ki Franciaorszg, amely nevt a mai le-de-France tartomnyrl kapta.
Nagy Kroly leszrmazottai, a Karolingok uraltk Franciaorszgot egszen 987-ig, m a dinasztia ekkor kihalt. Ekkor le-de-France hercegt, Prizs grfjt, Hugo Capet-t koronztk kirlly. Az leszrmazottaibl alakultak meg az orszgot ural kvetkez nagy dinasztik, a Capetingok, a Valois-hz s a Bourbon-dinasztia, amelyek a hossz rksdsi hbork s hzassgi szvetsgek sorn vgl az egsz orszgot egyestettk. A kirlysg a 17. szzadtl lte a fnykort, klnsen XIV. Lajos uralma alatt (a „Napkirly”, 1643–1715). Ekkor Franciaorszg risi hatssal volt az egsz eurpai politikra, gazdasgra s kultrra, npessgnek gyors nvekedse pedig Eurpa legnagyobb lakossg orszgv tette. Megkezddtt a francia gyarmatosts is.
Eugène Delacroix: A Szabadsg vezeti a npetA kirlysg 1792-ig llt fenn, amikor a Nagy Francia Forradalom kikiltotta a kztrsasgot. 1799-ben Bonaparte Napleon ragadta maghoz a hatalmat. Seregeivel szmos hadjrat sorn elfoglalta szinte fl Eurpt, s a meghdtott orszgokban sajt csaldja tagjait ltette trnra. Az oroszorszgi hadjrat azonban kudarccal jrt, s a napleoni hborkban kb. egymilli francia katona halt meg. Mgis ez az idszak volt a francia dicssgnek s a francia nemzet kialakulsnak nagy korszaka. Napleon 1815-s veresgt kveten, Franciaorszg jra kirlysg lett.1830-ban jabb forradalom trt ki, amelynek eredmnyeknt alkotmnyos kirlysgot vezettek be.
1848-ban ismt forradalom kvetkezett, melynek sorn a Nemzetgyls kikiltotta a „msodik Francia Kztrsasgot”. Ez azonban rvid let volt, 1852-ben Bonaparte Napleon unokaccse csszrr koronztatta magt III. Napleon nven (msodik csszrsg). Uralma alatt az egsz orszg gyors temben fejldtt, meggyorsult a gyarmatszerzs is, s Franciaorszg eurpai pozcii megersdtek. Vgl III. Napleon 1870-ben a Francia Csszrsgot parlamentris monarchiv nyilvntotta. Ebben az vben azonban kitrt a porosz–francia hbor, amelyben a Franciaorszg veresget szenvedett. Miutn a nmetek megszlltk az orszgot, a csszr megbukott. 1871-ben polgri radiklis – szocialista forradalom kezddtt s megalakult a prizsi kommn. Ennek leverse utn ltrejtt a „harmadik kztrsasg”.
Franciaorszg 1870 s 1914 kztt jelents gyarmatbirodalmat ptett ki (francia imperializmus). Ltrejtt a brit-francia szvetsg (antant) a fegyverkez Nmetorszg ellenslyozsra.
Franciaorszg az I. vilghborbl, majd a nci nmet megszllst kveten a II. vilghborbl is gyztesknt kerlt ki. Ez azonban nem akadlyozta meg a gyarmatbirodalom (Afrika, zsia, cenia) szthullst az 1950-es vekben. A hbor utn az gynevezett „negyedik kztrsasg”, majd 1958-tl mig az „tdik kztrsasg” kvetkezett, amely Charles de Gaulle vezetsvel j alkotmnyt dolgozott ki a kztrsasgi elnk megnvekedett jogkrvel.
1968-ban baloldali diklzadsok trtek ki, a polgrhbors veszlyt sikerlt elhrtani, azonban de Gaulle lemondott. Utdai, Georges Pompidou s Valry Giscard d'Estaing mg sokig az nyomdokain jrtak, majd 1981-ben a szocialista Franois Mitterrand vette t helyket, aki szmos szocilis reformot hajtott vgre. Mivel azonban a f trsadalmi problmkat nem sikerlt megoldania, buksa utn megersdtt a jobboldal. Az elnki posztot 1995 ta Jacques Chirac tlttte be.
A 2007-es elnkvlasztson a magyar gykerekkel rendelkez Nicolas Sarkozy lett a kztrsasgi elnk.
Franciaorszg klpolitikjt a 90-es vek ta az Eurpai Uni fejldsnek elsegtse, ezen bell klnsen a Nmetorszggal val kibkls s egyttmkds jellemzi. 1999-ben bevezettk az eurt. Ennek ellenre az orszg lakossga a 2005. mjusi npszavazson az Eurpai Alkotmny ellen szavazott. |